Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Риба кожата ќе се користи за лекување на изгореници.

Нешто неочекувано откритие било направено од научници од Бразил - според нив, сега можете да ги лекувате изгорениците со помош на кожата на рибите. Имено, станува збор за тилапија.

Овој вид риба се наоѓа само во реките на Бразил, исто така може да се вештачки прераснат во рибни фарми. Според студиите, кожата на оваа риба е заситен со колаген од првиот тип, влага и има имунитет, кој е споредлив со оној на луѓето. Врз основа на ова, клиничарите заклучија дека кожата на тилапија може да биде одличен буџетски инструмент за лекување на сериозни изгореници.

Претходно, епидермисот на свињи или човечкиот биоматеријал бил користен за лекување на такви повреди, кои не само што ја задржале влагата и ги засителе погодените области со протеини и колаген, туку и значително го забрзале процесот на регенерација. Меѓутоа, неодамна, во болниците постоеше сериозен недостиг на биоматеријали за третман на такви пациенти, затоа, за спроведување на такви постапки, тие го користат вообичаениот газа завој потопен во специјално решение. Се разбира, ваквиот процес е многу болен за пациентот.

Исто така е забележано дека третманот на изгореници со рибина кожа ќе ги чини болниците 75% поефтино од користење на супстанција како што е сребро сулфадијазин, која исто така се користи за сериозни изгореници.

Овој метод на терапија веќе почна да се користи во болниците и дава позитивни резултати. Исто така во описот на студијата се наведува дека во моментот нема случаи на отфрлање или алергиски реакции на таков материјал.

Постои причина да се верува дека кожата на тилапија ќе биде нов буџет, но не помалку ефикасни средства за лекување на изгореници од скапи биоматеријали. Покрај тоа, се забележува дека новото откритие ќе ги охрабри сопствениците на риби да бидат повнимателни со овој вид на риба.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .