Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Неправилната исхрана провоцира артритис

Во моментов, постои широко распространета теорија дека артритисот е формиран против позадината на абење на рскавицата која се наоѓа меѓу зглобовите. Сепак, заедничкото истражување на американските и британските научници кои се специјализирани за здрава исхрана го побиваат ова тврдење.

Истражувачите се уверени дека јадењето големи количини на диетални влакна значително ја намалува веројатноста за развој на слична болест. Лицата кои добиваат максимум влакна се со 60% помали шанси да страдаат од артритис отколку оние кои јадат недоволно количество на такви супстанции.

За да дојдат до овој заклучок, експертите спроведоа голема научна анкета, на која присуствуваа повеќе од 5000 доброволци. Сите луѓе беа поделени во три групи. Првиот добил голем број на влакна, вториот - неколку пати помалку, а третиот користел минимално или целосно напуштено диететско влакно.

Како што покажува експериментот, тоа е категоријата на луѓе кои консумираат многу влакна, има поголеми шанси да избегнат појава на такво нарушување. Покрај тоа, стана познато дека таквите супстанции ја намалуваат манифестацијата на симптомите на артритис, а тоа има позитивен ефект врз благосостојбата на пациентите со слична дијагноза.

Таквото откритие може да ја побие широко распространетата теорија за потеклото на болеста, а тоа значи дека нејзиниот развој во голема мера зависи од оние производи и јадења што луѓето ги консумираат.

Експертите забележуваат дека лошата исхрана и ниските нивоа на физичка активност на луѓето - ова е еден од главните фактори во развојот на артритис. Затоа, тие препорачуваат да ја збогатат вашата исхрана со диететски влакна, кои се содржани во свежо овошје и зеленчук, како и ориз и други зрна. Таквите состојки ќе помогнат не само да се спречи појавата на артритис, туку и да се елиминираат клиничките манифестации на болеста.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .