Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците открија нов имот на шампињони

Американската истражувачка група открила дека прилично вообичаен прехранбен производ може да учествува во борбата на телото против онколошкиот процес. Како што научниците утврдија, за ова е неопходно редовно да се користат шампињони.

Проголтувањето на таков производ може да биде ефикасно средство за заштита од формирање на малигни неоплазми во млечните жлезди. Женските претставници, поради високата генетска подложност на таквата болест, авторите на студијата препорачуваат секојдневно да јадат такви печурки. Вие не треба да јадете премногу шампињони, 100 грама дневно е доволно.

Научните експерименти покажаа дека со постојана потрошувачка на таква состојка, во наведените волумени, кај пациенти со веќе дијагностициран рак на дојка кај млечните жлезди , забележано е намалување на прогресијата на растот на малигните тумори.

Експертите го објаснуваат ова со фактот дека шампињони содржат голем број на специфични елементи во трагови. Откако ќе влезат во човечкото тело, се формира еден вид заштита против агенси за болести кои предизвикуваат развој на воспалителни процеси кои водат кон онкологија.

Научниците велат дека дендритичните клетки се присутни во овие габи, кои имаат позитивен ефект врз производството на Т-лимфоцити, со цел зајакнување на имунолошкиот систем и спречување на формирање на тумори.

Во однос на методот на подготовка на таков производ, со цел да се предизвика активирање на неговите позитивни својства, тука истражувачите забележуваат дека најдобро е печурките да се подлежат на термичка обработка со готвење или чување, испарување или печење. Во исто време, пржените шампињони можат да јадат не повеќе од еднаш неделно.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .