Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците развија нов метод за третман на екссудативен отитис

Истражувачите од Сингапур успеаја да развијат нов метод за елиминирање на отитис медиумите, придружуван од ефузија. Тие предложија да се користи пренослив уред, кој веќе го доби името CLiKX. Научниците тврдат дека таквата алатка не е само лесна за употреба, туку и дава помалку непријатни чувства за пациентите, во споредба со другите методи на лекување на оваа болест.

Екссудативен отитис медиум е болест во која постои пополнување на шупливот на средното уво со инфламаторна ефузија. Кога терапијата започнала доцна, пациентите развиле тешки компликации, вклучувајќи намалување на слухот, до целосно отсуство, ерозија на коренот на аури, формирање на неоплазми и инфективни процеси во мозокот. Особено релевантен е новиот развој во кој слична болест често се дијагностицира кај деца кај кои предизвикува застој во говорот и менталниот развој.

Пред појавата на иновативниот пронајдок, ваквата болест била третирана со антибактериски агенси, но со голема веројатност за релапс, тие честопати прибегнувале кон хируршка интервенција. Пренослив уред е создаден со цел да се олесни работата на хирурзите и да се направи помалку болен за пациентите.

Новиот уред има форма на мал пластичен пиштол, опремен со долга метална цевка - нејзиниот врв е вметнат во увото на пациентот, без да предизвика непријатност, потоа се врши процесот на отстранување на воспалителниот ексудат. Оваа постапка се изведува под локална анестезија и трае неколку минути, со што се намалува периодот на негативно влијание на тапанчето. Покрај тоа, исто така, се намалува преоперативното време на подготовка и обновување.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .