Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кресвата продолжува со младоста

Група американски истражувачи дознале дека растението како крес, кое е подобро познато под името на крес, има необичен имот, имено, помага во продолжувањето на младоста.

Научниците заклучиле дека корисни квалитети на една таква состојка можат да ги активираат процесите во човечкото тело кои произведуваат специфичен ефект на подмладување. Клиничарите забележуваат дека редовната конзумација на овој производ ќе помогне во забавувањето на стареењето, поради фактот што содржи голема количина на антиоксиданти.

Таквите супстанции го намалуваат интензитетот на изразување на оксидативен стрес, кој има деструктивен ефект врз клетките на телото. Ова се постигнува со влијанието на слободните радикали и активните нестабилни молекули на кислородот. Таквите супстанции го загрозуваат интегритетот на клеточните мембрани.

Компонентите на крес може да ја подобрат ефикасноста на имунолошкиот систем, врз кој ќе се спротивстават на таквите агресивни супстанции и целосно ќе го обезбедат структурното единство на клетките на внатрешните органи.

Студиите покажаа дека редовната потрошувачка на таков производ ги активира гените кои се вклучени во секрецијата на антитела потребни за имунитет. Покрај тоа, научниците открија дека ова растение има слични својства како диуретици. Ова значи дека кресът го подобрува процесот на отстранување на непотребни и штетни елементи од телото заедно со урината. Присуството на овој имот води кон подобрување на црниот дроб и бубрезите, како и на кардиоваскуларниот систем.

Кресвата е прифатлива средство за подмладување, бидејќи може да се одгледува дури и дома. Со цел да се добие максимална корист од оваа состојка, потребно е да се јаде само свеж, без да се подложи на термички третман.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .