Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диетата со ниски хидрати ќе помогне жените да ги соберат по менопаузата.

Научниците од Тексас, беше откриено дека исхраната со ниска содржина на јаглени хидрати спречува зголемување на телесната тежина кај жените во постменопаузалниот период.

Како што е познато, главни извори на такви супстанции се компири и тестенини, шеќер и житарици, како и леб и мед. Јаглехидратите се неопходни за нормално функционирање на телото, кое, кога соодветно селектираната дневна доза нема да доведе до зголемување на телесната тежина.

Ова особено важи за жените кои се во постменопаузален период, бидејќи некои од нив, поради хормонски нарушувања, се повеќе подложни на дебелина . Поради оваа причина, научниците долго време се обиделе да најдат алатка која ќе им помогне на претставниците на послаб пол да го задржат своето здравје и да ја задржат својата телесна тежина во нормала.

За време на нивните истражувања, научниците ги анализираа четирите најчести начини на исхрана кај Американците - ова вклучува менија со ниска употреба на јаглени хидрати и Медитеранот. Како материјал во студијата, биле користени податоци од приближно 93 илјади жени кои учествувале во научно истражување за анализа на женското здравје.

Апсолутно сите учесници дадоа информации за нивната исхрана пред експериментот и во третата година од курсот, а исто така пријавија промени во телесната тежина. По земајќи ги предвид сите фактори, меѓу кои вреди да се истакне возрасната категорија, социјалниот и економскиот статус, беше откриено дека тоа е диетата со јаглени хидрати што не влијае на тежината на учесниците во постменопаузата. Покрај тоа, го спречи зголемувањето на индексот на телесна маса.

Сепак, авторите на студијата забележуваат дека не ги земаат во предвид факторите како што се присуството на кардиоваскуларни патологии или дијабетес мелитус , поради што не сите жени треба драстично да ја менуваат својата исхрана.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .