Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чили е клучот за долговечноста

Редовната потрошувачка на чили пиперки може да го зголеми долговечноста. Ова е заклучокот постигнат од страна на истражувачите од Кина, врз основа на податоците од долгорочен и екстензивен научен експеримент.

Тоа е во оваа земја дека таков производ е еден од најчестите, што ги тераше научниците да развијат прилично необично научно истражување. Во експериментот во различни години учествуваа околу половина милијарда доброволци, кои на крајот беа поделени во неколку групи. Првиот користел чист чиличен пипер, вториот претпочитал состојка во сушена форма, а третиот користел сосови, во кои била вклучена слична компонента.

Како што се испостави, сите поединци кои јаделе зачинета храна околу 6 пати неделно имале намалување на ризикот од вкупна смртност за повеќе од 10% во споредба со оние кои покажале интерес за таква храна помалку од еднаш неделно.

Сепак, најизразениот заштитен ефект бил забележан само кај оние кои конзумирале топла пиперка во свежа форма. Покрај тоа, позитивен резултат беше присутен и кај оние кои не пиеле алкохолни пијалоци.

Врз основа на добиените информации, истражувачите сугерираа дека почнувајќи од возраст од 20 години, сличен производ треба редовно да се јаде. Најприфатлива фреквенција на нејзината потрошувачка е три пати неделно. Сепак, тие забележуваат дека не треба да го пребришете жешката пиперка, ќе биде доволно да имате мал дел од него, што може да се користи како зачини за топла јадења или салати. Главниот услов е дека чили мора да биде свеж.

Претходните истражувања за користните квалитети на оваа состојка, спроведени низ целиот свет, откриле голем број на неговите придобивки - од намалување на апетитот или спречување на дебелината до антибактериски својства.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .