Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Најчестиот гинеколошки проблем поврзан со развојот на онкологијата.

Еден од најчестите проблеми на женското тело, како што се покажа, може да влијае на развојот на онколошкиот процес. Зборуваме за таква болест како ендометриоза , со која научниците го поврзаа формирањето на рак.

Лекарите велат дека секој десетти женски претставник се соочува со слична гинеколошка болест. Оваа состојба е неизлечива и се карактеризира со фактот дека се јавува процес на раст на ендометриумот, кој се протега надвор од матката. Наспроти ова, има голем број на непријатни симптоми - синдром на силна болка во карлицата, нарушување на функционирањето на цревата и мочниот меур.

Ретко, болеста предизвикува неплодност , а до неодамна немаше информации за фактот дека ендометриозата води до формирање на малигни тумори. Сепак, доказите за ова се добиени преку заеднички научни истражувања, иницирани од научници од Канада и од САД. Научниците успеале да идентификуваат дека кај бенигните ткивни примероци погодени од ендометриоза, постојат гени директно поврзани со онкологијата.

Според истражувачите, ова откритие беше првиот чекор кон развивање на нови методи за лекување на пациенти со дијагноза на агресивна ендометриоза. Освен тоа, добиените податоци ќе овозможат класификација на таква болест, која треба да им помогне на лекарите да одлучат кои форми на болеста бараат брз, интензивен третман и кои може да се судат користејќи конзервативни методи.

Покрај тоа, понатамошните истражувања во оваа област ќе им помогнат на научниците да го разберат механизмот за развој на ендометриоза, која во моментов останува непозната. Оваа болест почнува да се формира кога здрави клетки на мембраната околу матката се приклучуваат на другите делови од карличната област. Ова подразбира процес на лузни и развој на воспаление.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .