Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Потрошувачката на млеко е поврзана со појавата на менопаузата.

Истражувачите од Харвард ги анализирале податоците од научното истражување, во кое учествувале повеќе од 120 илјади претставници на послаб пол, врз основа на кои е откриен необичен модел. Научниците откриле дека голтањето на млекото може да влијае на фактот дека менопаузата доаѓа подоцна.

Покрај тоа, експертите велат дека млекото и млечните производи имаат позитивен ефект врз продолжувањето на периодот на породување. Оваа карактеристика на овие состојки е предизвикана од влијанието врз женското тело на калциум, кое е дел од таквите производи.

По проучувањето на податоците за набљудувања на женски претставници во возрасната група од 25 до 50 години во период од триесет години, истражувачите дошле до заклучок дека за оние доброволци кои имале висок калциум во исхраната, веројатноста за развој на рана менопауза се намалила за 13% други учесници во студијата, јадење како и обично.

Лекарите забележуваат дека не само млеко е висока калциумска состојка. Групата корисни производи исто така вклучува зелено овошје и зеленчук, особено брокула.

Покрај тоа, научниците велат дека не само што калциумот има позитивен ефект врз предиспозицијата на жената кон зголемена плодност. Витамин Д игра важна улога, затоа, во периодот пред менопауза, неопходно е да се збогати менито не само со млеко, туку и со сирење, јајца и масни риби.

Вреди да се напомене дека во периодот на менопаузата кај жените, функционирањето на јајниците се намалува, наспроти позадината на која се намалува содржината на женските полови хормони. Таа е тесно поврзана со метаболичките процеси во коските и нервниот систем. Поради оваа причина, потребата за калциум, во очекуваниот период на менопауза, се зголемува уште повеќе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .