Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јадењето црвено месо и шеќери се зголемува ризикот од гихт.

Вработените во медицинското училиште Харвард заклучија дека потрошувачката на одредени видови на храна во голема мера ја зголемува веројатноста за развој на гихт .

Подаграта е болест од метаболичка природа, врз основа на која се акумулира во зглобовите и ткивата на различни супстанции, што доведува до формирање на воспалителен процес, како и израз на силен болен синдром и оток. Всушност, оваа болест е вид на артритис .

Научниците одлучија да ги анализираат податоците од повеќе од 44 илјади мажи во постарата возрасна група од 40 до 75 години. Волонтерите беа внимателно прашани за нивната исхрана. По 26 години набљудување, откриено е дека нешто повеќе од 1.700 мажи страдале од гихт. Треба да се напомене дека во времето на почетокот на таквата научна истрага, на ниедно лице не била дијагностицирана таква патологија.

Таквата долга студија покажа дека оние кои јадат големи количини црвено или печено месо, помфрит, газирани пијалоци, слатки и силно кафе, неколку пати се со поголема веројатност да доживуваат гихт.

Покрај тоа, научниците тврдат дека потрошувачката на зеленчук и овошје, како суровини така и по термички третман, како и житарки и ореви од цело зрно, ја намалуваат веројатноста за таква болест за повеќе од 30%. Ова се должи на фактот дека таквите состојки содржат моќни супстанции кои ги спречуваат ваквите заболувања. Поради оваа причина луѓето не се советуваат да одбијат, за да го минимизираат ингестијата на штетни состојки и јадења.

Истражувачите се надеваат дека податоците ќе помогнат да се направат нови тактики за третман на гихт, врз основа на штетна исхрана, особено за главните ризични групи - мажи над 40 години и жени по менопауза .

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .