Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Необична причина за срцев удар откри

Како што знаете, развојот на срцев удар е поврзан со голем број на предиспонирачки фактори, листата на која неодамна беа проширени од страна на американските научници. Тие откриле дека слична болест во старост може да резултира од прекумерна зависност од солена храна во младоста или дури и во детството.

За да се добијат такви информации, истражувачите од Охајо спровеле научно истражување, во кое учествувале повеќе од 500 волонтери. За време на студијата, лекарите ги проучувале деталите за секојдневниот живот на учесниците. Ова овозможило да се открие дека оние со патологија како што е слабоста на брахијалната артерија најчесто биле изложени на срцев удар. Прекумерното внесување на сол предизвикува болест на таков крвен сад, луѓето во возрасната група до триесет години се изложени на ризик.

Младите, во исхраната од кои имаше голем број чипови и други солени храна или садови, подоцна покажаа протегање на брахијалната артерија. Ова се должи на фактот што содржината на сол во телото предизвикува крвните садови да ја изгубат еластичноста, поради што ја губат способноста за нормална контракција. Токму ова предизвикува истегнување на артеријата значајна за кардиоваскуларниот систем. Вреди да се напомене дека срцев удар е прилично опасна болест која може да биде фатална. Во моментов, постои намалување на возрасната граница за развој на таква болест.

Лекарите препорачуваат да се ограничат децата од конзумирање повеќе храна, бидејќи тоа може да предизвика не само срцев удар, туку и други срцеви заболувања. Освен тоа, родителите треба да одбијат таква мерка за охрабрување на децата како дозвола да јадат пакет чипс или други штетни закуски.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .