Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Истражувачите рекоа како да ја зголемат активноста на мозокот

Студиска група од Масачусетс објави дека најдоа техника која би помогнала значително да се зголеми активноста на човечкиот мозок.

Потребата да се најдат нови методи за зголемување на активноста на ова тело лежи во фактот дека во моментов проблемот на сенилна деменција е широко распространет. Клиничарите забележуваат дека луѓето се повеќе се дијагностицираат со Алцхајмерова болест и голем број други заболувања кои влијаат на мозокот. Научниците одамна се во потрага по начини за надминување или спречување на развојот на такви заболувања. Вреди да се напомене дека тие можат да се појават не само кај постарите луѓе, туку и кај лицата со помлада возраст.

Покрај тоа, научниците тврдат дека оштетувањето на меморијата може да стане прогресивна патологија од 35-годишна возраст. Од ова произлегува дека е многу важно да се следат неколку едноставни правила кои ќе му овозможат на мозокот да остане во форма подолго.

За ова, истражувачите развија посебен метод за зголемување на активноста на ваков важен орган за луѓето. Се покажа дека ова може да се постигне со изведување на физички вежби, но само во услови на умерено вежбање. Суштината лежи во циркулацијата на крвта - редовната вежба води кон нормално функционирање на циркулаторниот систем, кој ја подобрува циркулацијата на крвта. Наспроти ова, мозокот прима доволна количина кислород, така што останува во активна состојба подолго.

Покрај тоа, стресот има корисен ефект. Умерени стресни ситуации предизвикуваат процеси во телото што предизвикуваат клетки да ја завршуваат својата работа неколку пати побрзо. Сепак, ова е помал стрес кој бара зголемено внимание, што доведува до зголемување на активноста на мозокот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .