Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прекумерниот шеќер во крвта го намалува ризикот од рак на мозокот

Група истражувачи од Охајо заклучија дека постои врска помеѓу количината шеќер во крвта и формирањето на тумори на мозокот наречени глиоми.

Глиома - е неоплазма која најчесто се дијагностицира кај сите тумори на мозокот. До денес, таквата болест е позната само дека образованието се јавува во ткивата што ги опкружува нервните клетки на овој орган. Останатите механизми за развој на оваа болест остануваат непознати. Вреди да се напомене дека не постои посебен третман за оваа болест, но нејзиното барање ги навело научниците до неочекувано откритие.

Познато е дека високото ниво на гликоза во крвта е поврзано со зголемена веројатност да се развие онколошки процес во млечните жлезди, цревата и мочниот меур. Сепак, една неодамнешна научна студија покажа дека покачени нивоа на шеќер биле директно поврзани со намалување на веројатноста за појава на бенигна неоплазма, менингиоми .

Поради оваа причина, научниците спроведоа неколку експерименти во кои учествуваа повеќе од половина милион луѓе во Шведска и повеќе од 100 илјади луѓе во Австрија. Само 812 волонтери имале глиома. Истражувачите ги анализирале податоците на луѓето, идентификувајќи го нивото на гликоза во крвта и последователниот развој или отсуство на процес на рак во мозокот. Според резултатите, висока содржина на шеќер го намалува ризикот од појава на слична формација за околу 22%.

И покрај резултатите, останува непознато зошто сличен модел не влијае на другите видови на рак. Покрај тоа, најсилната врска помеѓу гликозата и туморот на мозокот е забележана токму во првата година од дијагностиката. Ова не ја исклучува можноста дека глиома го контролира нивото на шеќер во крвта.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .