Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нов лек ќе помогне во лекувањето на остеоартритис

Американските научници заклучиле дека отстранувањето на стареечките артикуларни клетки не само што може да го спречи, туку и да го поврати формирањето на болеста како остеоартритис .

Остеоартритисот е прилично опасна болест, која се јавува само во хронична форма и води кон дегенеративно-дистрофични промени на зглобовите. Наспроти позадината на таков процес, патолошките промени се појавуваат во капсулата, лигаментниот апарат и другите коскени структури.

Истражувачите забележуваат дека со текот на времето, акумулацијата на старите клетки се јавува во ткивата поради текот на разни процеси, како што се лекување или заздравување. Тие лачат многу важни хемиски сигнали кои се неопходни за имунолошкиот систем и другите типови на клетки да бидат пренасочени на оштетените ткива и да ги исчистат старите клетки. Сепак, во некои случаи тоа не се случи. Пример за ова е кријавичното ткиво на коленото, во кое постојаното присуство на кластери на застарени клетки предизвикува настани што доведуваат до појава на слична болест.

Научниците успеале да најдат начин за спречување на остеоартритис. За таа цел, беше спроведена студија во која операции беа извршени на мали глодари кои имале тенка 'рскавица и страдаа од силна болка. Тој направи инцизија на ПХБ - неопходна за симулирање на повредата. Две недели подоцна, кога беше забележано значително влошување на експерименталната состојба, тие беа инјектирани со експериментален лек - UBX0101. Следните анализи покажаа дека бројот на старите клетки е преполовен. Покрај тоа, истражувачите забележале дека активирањето на гените одговорни за поправка на ткивото на 'рскавицата започнало.

Ова значи дека новиот лек ја покажува својата ефикасност, дури и ако активно напредува болеста. Следниот чекор е да се провери и модернизира составот на лекот за лице, така што на пациентите им треба само една инекција за да постигне позитивен ефект.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .