Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Темната чоколада може да го промени процесот на стареење.

Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија, беше необична студија, чија главна цел беше да се идентификуваат корисни својства на црно чоколадо на телото, подложени на процес на стареење. За ова, во текот на двонеделниот период, ги набљудувавме старите глувци, кои цело време биле инјектирани со флавоноидниот епикатехин. Тоа е корисна супстанција во големи количини пронајдени во чоколадо.

Специјалисти успеале да откријат дека епикатехинот имал позитивен ефект врз организмот на мали глодари, имено, го намалил нивото на оксидативен стрес и воспаление на нервниот ткиво. Овие два фактора се основни извори на развој на доста опасни невродегенеративни болести, особено Алцхајмерова болест .

Покрај тоа, беше забележано дека таквата корисна супстанца влијаеше на подобрување на меморијата на глувците, а исто така значително го намали нивото на анксиозност кај експерименталните животни. Научниците тврдат дека добиените информации можат да помогнат во објаснувањето дека темното чоколадо има позитивен ефект врз меморијата кај луѓето кои го консумираат овој конкретен производ. Според изјавите, доволно е да се јаде мала количина чоколадо секој ден, со цел да се забележат позитивни промени во телото по некое време.

Претходно, добрите ефекти на црно чоколадо за метаболизам и кардиоваскуларниот систем се докажани. Експертите анализираа околу 20 студии, врз основа на кои беше констатирано дека потрошувачката на таква состојка ја зголемува инсулинската чувствителност и се бори против системските воспалителни процеси.

Научниците се надеваат дека дополнително ќе ги истражат корисните својства на темното чоколадо со цел да ги откријат неговите придобивки за другите внатрешни органи и системи на човечкото тело.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .