Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тешко сирење ќе те спаси од проблеми со забите

Истражувачкиот тим од Индија утврди дека силните сирења помагаат да се заштитат забите од кариес . Оваа состојка влијае на нормализацијата и одржувањето на киселинско-базната рамнотежа во устата. За да се добие овој заклучок, специјалистите спроведоа студија во која учествуваа повеќе од 70 луѓе во возрасната категорија, кои се движат од 12 до 16 години.

Научниците имаа намера да дознаат како потрошувачката на млечни производи во храната влијае на состојбата на усната шуплина. Лекарите поделени волонтери во неколку групи. Првата категорија троши силни сирења, вториот - млечни производи, а третиот - цели кравјо млеко. И пред и по експериментот, pH вредноста во усната шуплина беше измерена кај волонтерите.

Резултатот од студијата покажа дека кога pH вредноста паднала под 5.5, веројатноста за појава на кариес кај лицето или оштетување на забната глеѓ значително се зголемила.

Потрошувачката на тврдо сирење спречуваше намалување на киселинско-базната рамнотежа, врз основа на која заштитена стоматолошките единици од кариес и ерозија. Треба да се напомене дека внесувањето на кисело млечни производи и полномасно млеко не влијаело на нивото на рН во усната шуплина. Најкористените видови на доктори на сирење вклучуваат пармезан и чедар, холандски или швајцарски сирење.

Во исто време, беа спроведени научни истражувања со цел да се открие дали сирењето е добро за луѓето кои се обидуваат да се ослободат од вишокот килограми. Слични студии беа спроведени во Даблин, во кои учествуваа повеќе од 15 илјади луѓе од различни возрасти. Беше заклучено дека потрошувачката на тврдо сирење не влијае на порастот на "лошот" холестерол. Од ова следува дека губењето на тежината не е можно само, но исто така е неопходно да се разредува исхраната со производи базирани на млеко.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .