Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отворање: сок од цвекло ја продолжува младината на мозокот

Група научници од Северна Каролина откриле дека внесувањето свеж сок од репка, особено пред вежбањето, има корисен ефект врз одредени делови од човечкиот мозок. Истражувачите го припишуваат ова на фактот дека како пијалок содржи голема количина азотен оксид. Оваа супстанца има за цел зголемување на протокот на крв во мозокот, како и зголемување на физичката издржливост и ефикасност на луѓето.

За да се добие таков резултат, беше спроведено научно истражување во кое учествуваа 26 доброволци во возрасната категорија, почнувајќи од 55 години. Покрај тоа, уште еден критериум беше зголемен крвен притисок. Сите учесници беа обединети од фактот дека биле неактивни или седечки. Во текот на студијата, волонтерите мораа да вежбаат три пати неделно на неблагодарна работа не повеќе од еден час. Времетраењето на експериментот беше 6 недели.

Клиничарите ги поделија учесниците во неколку групи. Првата категорија на волонтери приближно еден час пред физичката активност потрошила една чаша сок, а втората група не добила таков пијалок.

Беше откриено дека луѓето кои проголтале сок од репка имале индикатори за супстанции како што се нитрати и нитрити неколку пати повисоки од оние кои не пиеле таков пијалок.

Овој резултат овозможи да се заклучи дека голтањето на сок од репка има позитивен ефект врз мозокот, особено во областите кои се одговорни за моторните вештини, изразувањето на емоции и когнитивните функции. Претходните студии за ефектите на таквиот пијалок откриле дека до одреден степен ја спречува деменцијата, го намалува крвниот притисок и може да им помогне на луѓето со деменција . Азотниот оксид содржан во него е моќен инструмент потребен за оние органи што припаѓаат на хипоксичната група.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .