Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Листовите од тутун се универзален лек за кожни болести.

Во листовите на тутунот е пронајден специфичен протеински колаген, кој влијае на состојбата на кожата. Особено, тоа значително влијае на силата и еластичноста на кожата. Истражувачите тврдат дека користењето листови од тутун овозможува не само да се ослободат од некои патологии на кожата, туку и да го намалат времето на закрепнување на тетивите кај повредите на горните или долните екстремитети.

Научниците зборуваа за методите на терапија, кои беа развиени за време на научните истражувања. Прво, кај лице со оштетено ткиво на кожата мора да се земе крв, по што се меша со колаген добиен директно од листовите од тутунот. Потоа добиената мешавина се инјектира кај лицето од кое е повлечена крвта. По кратко време, структурно оштетените ткива се обновуваат во позадината на влијанието на слична супстанција. Крвта низ телото влијаеше врз збогатувањето на оштетените ткива со таков корисен протеин, како резултат на што се одвива процесот на регенерација на ткивата.

Според лекарите, овој метод може да се користи за лекување на изгореници во кожата на кожата и егзема . Вреди да се напомене дека веројатноста за инфекција, кога се користи овој метод на лекување, е минимизирана. Со помош на листови од тутун, може да се ослободите не само од болести на кожата и скалпот, туку и од чешање на дерматоза , шуга и осип на различни етиологии.

Паралелно, спроведена е уште една студија, која има за цел да спречи кожни болести. Таа се базира на фактот дека бактериите кои предизвикуваат акни , можат да спречат некои заболувања. Ова е затоа што таквите микроорганизми произведуваат RoxP протеин. Токму оваа супстанца обезбедува заштита од патогени бактерии кои предизвикуваат болести на кожата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .