Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невообичаени санитарни влошки помагаат во спречувањето на предвремено породување

Група истражувачи од Америка создадоа уникатни санитарни влошки за да го спречат почетокот на предвремено породување. Таквите средства веќе се нарекуваат "AmnioSense". Во случај на контакт со нив амнионска течност, која е еден од факторите на раѓање на детето пред време, таквите гарнитури ќе ја променат својата сенка.

Новиот развој има индикатор лента, која ќе се промени сенка во случаи на течност на неа од меурот кој го штити фетусот. Таа нема да реагира на природниот исцедок на женското тело од вагината.

Главната предност на новина е тоа што влошки може да се носат 12 часа. Во случај на реакција со патолошки секрети, заптивката ќе се здобие со сино-зелена нијанса, и ќе остане така за два часа. Ова ќе ви даде можност да ја забележите заканата навреме, контактирајте го вашиот личен акушер-гинеколог што е можно поскоро и дајте му ги резултатите.

Клиничките испитувања покажуваат дека AmnioSense е многу подобар од скапите методи за откривање на почетокот на почетокот на трудот кој бил искористен пред доаѓањето на таков пронајдок.

Многу е тешко да се откријат помали истекувања, покрај тоа, бремените жени честопати се соочуваат со такви феномени како што се инконтиненција. Во повеќето случаи, амнионската течност се излачува непосредно пред раѓањето, меѓутоа, предвремените прекини може да доведат до 2 од 5 случаи на рана работа. Покрај опасноста за детето, ваквиот процес ја загрозува жената на трудот, како што честопати е извор на инфекција.

Главната ризична група за појава на таква компликација е составена од жени со дебелина , дијабетес мелитус или со повеќекратни бремености.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .