Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кикирики можат да ја спречат кардиоваскуларната болест

Една група истражувачи од Пенсилванија откри дека дневната потрошувачка на одредена количина кикирики ќе помогне да се спречи развојот на кардиоваскуларните патологии. Покрај тоа, научниците велат дека таквиот додаток на исхраната ќе помогне да се "притисне" почетокот на екстремната старост. Сепак, употребата на овој производ мора да се дозира, земајќи ги предвид индивидуалните потреби на телото.

Со цел да се потврди теоретската претпоставка, научниците спроведоа неколку практични студии. Беше ангажирана група на волонтери од 15 мажи од различни возрасни категории. Треба да се напомене дека сите учесници беа со прекумерна тежина, но за сите други медицински индикатори тие може да се сметаат за сосема здрави.

Како дел од студијата, мажите беа понудени секојдневно да го дополнат својот ручек со три унци од кикирики. Една унца е приближно еднаква на 28 грама. Втората група, која беше контролната група, се хранаше на ист начин, но немаше додаток во форма на кикирики.

Сите учесници земаа примероци од крв во интервали од половина час, еден час и два часа. Покрај тоа, со цел да се следи состојбата на циркулаторниот систем, беа направени ултразвучни дијагностики.

Така, според резултатите од истражувањето, било утврдено дека нивото на маснотиите растворени во крвта на групата што консумирале кикиритки значително се намалило. Во просек, оваа бројка е намалена за 32%. Контролната група, чија исхрана не била дополнета со такви производи, не покажала типични промени.

Треба да се напомене дека истражувањата во оваа област ќе продолжат. Научниците сакаат да утврдат каков ефект ќе биде ако додадете други видови ореви на исхраната и дали влијае на дигестивниот тракт. Навистина, во некои гастроентеролошки патологии, овој производ е целосно забранет да се користи воопшто.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .