Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците ги нарекоа најопасните производи за луѓето.

Група американски научници спровеле студија и утврдиле точно кое овошје и зеленчук не се безбедни за човечкото тело. Чудно е доволно, но на прво место е омилена јагода. Тоа е во оваа Бери, според научни експерти, најмногу од сите пестициди и други хемикалии кои не се добри за здравјето.

На второ место во листата се и други производи кои, воопшто, се сметаат за корисни за здравјето. Според научниците, ова се јаболка и спанаќ. На ист начин како и кај јагодите, во овие прехранбени производи е голем број на хемиски адитиви.

На трето место се нектарин, праски, круши и грозје. Според резултатите од истражувањето, количината на штетни материи во овие плодови е повисока од онаа на витамини и други корисни супстанции.

Забележано е дека зборуваме само за оние овошја и зеленчуци што се консумираат "надвор од сезоната". Ова се должи на употребата на штетни хемикалии за да ги расте.

Што се однесува до здравиот зеленчук и овошје, според научниците, најбезбедните се доматите, компирите и слатките пиперки. Киви, грејпфрути, аспарагус и кромид исто така ќе бидат корисни за здравјето во секое време од годината. Истражувањата покажаа дека практично нема штетни материи во овие производи и тие носат максимални здравствени придобивки. Треба да се напомене дека овие зеленчуци и овошје ќе бидат корисни за оние кои страдаат од дебелина .

Лекарите препорачуваат да ја направите вашата исхрана на таков начин што ги содржи сите потребни супстанции за здравје. Покрај тоа, не треба да заборавиме на производите од животинско потекло - месо и млечни производи. За подготовка на правилна исхрана е подобро да се консултирате со гастроентеролог или нутриционист.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .