Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците зборуваа за придобивките од пиењето зелен чај за време на бременоста

Придобивките од зелениот чај одамна се познати. Сега, научниците одлучија да ја откријат ефективноста на овој пијалок за жените кои се во позиција. Според нив, зелениот чај му дава на телото сите неопходни корисни елементи и помага да се справат со токсикозата. Впрочем, поради второто, многу жени не можат да водат нормален живот во раните фази и многу често одат во болница.

Научниците покажаа дека зелениот чај му помага на телото да се прилагоди на новите физиолошки процеси и го зајакнува имунолошкиот систем на мајката, без да влијае на здравјето на детето.

Експертите кои ја спроведоа студијата забележуваат дека зелениот чај содржи корисни материи како што се калиум, магнезиум, железо и витамински комплекси. Покрај тоа, овој пијалак содржи антиоксиданти кои се неопходни за женското тело за време на бременоста. Ова се должи на фактот дека имунитетот на жените за време на бременоста е значително ослабен, а редовното користење на овој пијалок ќе помогне да се спречат сите можни последици од ова прекршување. Покрај тоа, не треба да заборавиме дека овој пијалок е во состојба да го стабилизира крвниот притисок и ја зајакнува работата на кардиоваскуларниот систем, што е многу важно за време на бременоста.

Меѓутоа, најважна предност е, според научниците, дека сорти на зелен чај се одлични против гадење и варење на дигестивниот систем, кој за време на бременоста (особено првиот) е скоро секогаш забележан. Затоа, лекарите препорачуваат сите жени во периодот на носење на детето редовно да го користат овој пијалок. Треба да се напомене дека станува збор за варираните сорти на овој пијалок, кои ги содржат сите потребни елементи во целост, а не евтини аналози во пакуваната форма.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .