Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пронајден нов начин за спречување на дијабетес

Научниците од Универзитетот Лауборо во Велика Британија заклучија дека топлите бањи го имаат истиот позитивен ефект врз телото како физичка активност. Затоа, комбинацијата на овие две активности ќе биде одлична превенција на дијабетес и други болести кои се поврзани со него. Особено, станува збор за дебелина .

Сепак, според научниците, бањата со топла вода може добро да го замени секојдневниот вежбање, бидејќи го произведува истиот ефект на телото како тренинг на тежината, а со тоа и ги подобрува метаболните процеси во телото.

Со цел да ги потврдат своите претпоставки, научниците спровеле практична работа. На експерименталниот дел присуствуваа 14 мажи од различни возрасни и тежински категории. Целта на овој експеримент беше да се утврди колку калории "одат" и што ќе биде нивото на шеќер во крвта. Треба да се напомене дека температурата на водата беше 40 Целзиусови степени, додека за време на вежбање, во просек, температурата се зголемила само за еден степен. Сите учесници беа подеднакво поделени на два дела - некои вежбаа физички, додека други земаа топла бања.

На крајот на експериментот, научниците открија дека бројот на калории изгорени бил приближно ист во двете групи, но во однос на показателите за шеќер во крвта, тогаш податоците се разликуваат. Оние што се бањаа со топла вода, износот на шеќер во крвта беше понизок за 10% од оние кои поминале исто време на силна обука. И ова укажува на тоа дека процедурите за водата се поефикасен метод на превенција од усогласеноста со режимот на умерен физички напор. Сепак, треба да се земе во предвид фактот дека долг престој во топла вода е контраиндициран за оние кои имаат проблеми со крвниот притисок и срцето. Затоа, овој метод на превенција е подобро да се координира со вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .