Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Таблет термометар открива знаци на инфекција пред лекарите

Научниците развиле најнов уред - микроскопски термометар, кој ја одредува температурата на телото на човекот многу попрецизно од жива или електричен уред на кој луѓето се навикнати. Таквиот развој ќе обезбеди најефективен начин за следење на состојбата на пациентите, без оглед на дијагнозата. Новиот систем веќе го доби името "е-Целзиус" - има форма на безжичен уред кој ќе предупреди дури и за мало зголемување или намалување на температурата.

Оваа алатка е вистинско спасение за сите луѓе кои се изложени на висок ризик од воспалителен или инфективен процес во телото, наспроти позадината на ослабен имунолошки систем. Оваа група вклучува луѓе од постарата возрасна група, како и оние кои биле подложени на продолжена хируршка интервенција, на пример, со трансплантација на донаторски орган. Покрај тоа, безжичниот термометар ви овозможува да ги следите несаканите ефекти на хемотерапијата. Сите овие случаи се оние кои предизвикуваат зголемување на температурата.

Сепак, опасноста лежи не само во подигањето, туку и во намалувањето на таквите вредности. Оваа состојба во медицината се нарекува хипотермија, наспроти која слична вредност паѓа под 35 степени, што претставува закана за човечкиот живот.

Промените во температурата може да се следат и дома и во медицинска установа. Таблетот на секои половина минута ги испраќа потребните информации на компјутерот. Опсегот на таков термометар варира од 25 до 45 степени. Механизмот е програмиран индивидуално во зависност од ситуацијата - за секој пациент се воспоставува личен "алармен праг".

По неколку дена, пилулата го остава човечкото тело преку природен дефект.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .