Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отвори нов имот на витамин Д

До неодамна, се веруваше дека корисни својства на витамин Д беше само позитивен ефект врз растот на коските, ефективен ефект врз кардиоваскуларните патологии и онколошки процеси. Сега, според резултатите од истражувањето, е утврдено дека овој витамин е исто така ефикасен за респираторни инфекции. Забележано е дека може да се користи не само за лекување, туку и за превенција. Информациите во врска со текот на истражувањето беа објавени во медицинското списание British Medical Journal.

Во текот на практичната работа, научниците анализираа вкупно историја на повеќе од 11 илјади учесници од различни возрасни категории и од различни земји од светот. Според резултатите на оваа работа, научниците заклучиле дека употребата на витамин Д најмалку еднаш неделно може да го заштити телото од респираторни инфекции. Но, колку што е дозата, таа мора да се пресметува поединечно, земајќи ја предвид општата историја, возраста на пациентот и историјата на болеста. Покрај тоа, научниците истакнаа дека овој елемент е особено корисен за оние кои страдаат од нејзиниот недостаток.

Не е потребно да го земате овој витамин во форма на таблети. Најдобрата и позната опција е рибино масло. Покрај тоа, сега може да се купат во капсули без специфичен мирис.

Покрај тоа, витаминот од овој тип е во оптимална количина и во млечни производи - сирење, млеко, урда. За оние кои не толерираат лактоза, постои добра алтернатива - црн дроб и масни сорти на морска риба.

Научниците забележуваат дека со цел да се спречат респираторните инфекции, витаминот Д треба да се зема редовно. Ова особено важи за децата и луѓето со слаб имунолошки систем. Дневната доза на овој витамин во просек е 2,5 микрограми. Оптимално, ако овој број на луѓе ќе го примат од храна.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .