Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ламинарија помага во спречување на кардиоваскуларните заболувања

Група научници од Данска спровеле студија и утврдиле дека за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни болести, алкохолот ќе биде корисен. Ако го користите овој производ редовно, вие не само што може да го подобрите вашето здравје, туку и да ги зајакнете ѕидовите на крвните садови, со што се спречува развојот на компликации. Сепак, научниците забележуваат дека овој ефект може да се постигне само ако редовно ја користите зелката.

За да се потврди теоретскиот дел се спроведе практична студија. Луѓето кои имаат различни кардиоваскуларни патологии беа поделени во две групи. Првиот се храни како и обично, без да се прават промени во неговата вообичаена исхрана, а втората вклучуваше додавање на алги. Треба да се напомене дека за чистотата на експериментот беше спроведен комплетен медицински преглед на сите учесници. Експериментот траеше два месеци.

Значи, според резултатите од студијата, беше откриено дека втората група, која секојдневно ја надополнуваше својата исхрана со алги, имаше значително подобри медицински показатели - работата на срцето се стабилизираше, крвниот притисок се враќаше во нормала, а нашето благосостојба значително се подобри.

Врз основа на резултатите од студијата, научниците заклучиле дека морското кафе треба да биде во исхраната не само на оние кои веќе имаат кардиоваскуларни заболувања, туку и на оние кои се склони кон такви болести. Како превентивна мерка, овој производ е повеќе од соодветен.

Сепак, мора да се сфати дека прекумерната количина алги во исхраната ќе доведе до негативни последици. Така, во некои гастроентеролошки патологии, овој производ не може да се конзумира. Затоа, подобро е да се консултирате со вашиот лекар прво.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .