Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците измислиле нова алатка за мигрена

Компанијата Theranica измисли нов уред кој ќе помогне да се намали сериозноста на симптомите на мигрена . Пронајдокот е претставен во форма на крпеница, која ќе биде прицврстена на раката и контролирана со помош на паметен телефон. Сепак, во широката употреба на нови елементи сеуште.

Системот ќе ги стимулира нервите на раката со електрична струја, со што ќе се намали сериозноста на болката при мигрена. Така, постои блокирање на сигналот на болка, што го спречува неговото влегување во мозокот. Самата дамка ќе има посебен чип, батерија и електроди, со што сигналот ќе се пренесува преку безжичната мрежа на церебралниот кортекс.

Во практичниот дел од студијата учествувале околу 171 лице, со периодични напади на мигрена (не повеќе од 8 месечно). Треба да се напомене дека сите учесници кои учествуваа во овој експеримент не користеа никакви лекови за елиминирање на болката за еден месец.

Сите учесници беа поделени во две групи. Едниот добил вистински лек за мигрена, а втората група доби плацебо. Гипсот бил прикачен на надлактицата кога нападот започнал 20 минути. Исто така, треба да се забележи дека во рок од два часа по оваа постапка, било забрането да се земаат лекови.

Како резултат на таквите манипулации, беше откриено дека во 64% ​​од нападите беше можно да се постигне намалување на сериозноста на главоболки за половина. Ако процесот на стимулација започна речиси веднаш, тогаш главоболките може да се отстранат речиси целосно.

Кога нова алатка ќе се појави во широка примена, тешко е да се каже, бидејќи сите фази од истражувањето сè уште не се завршени. Меѓутоа, ако лепенката влегува во медицинскиот пазар за универзален пристап, може да го заземе местото на најефективниот агенс против мигрена.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .