Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостатокот на тироиден хормон може да предизвика спонтан абортус

Група научници од Индија откриле дека со недостаток на тироидни хормони кај бремени жени, ризикот од компликации при породување и во текот на периодот на носење на детето значително се зголемува. Повеќе од 900 претставници на фер секс учествуваа во практичниот дел од истражувањето. Научните експерти внимателно ја проучувале нивната медицинска историја.

Значи, според научниците, хипотироидизмот може да биде главен етиолошки фактор во развојот на спонтан абортус и крварење во доцната бременост и за време на породувањето. Покрај тоа, според научни експерти, оваа ситуација може да доведе до развој на здравствени проблеми кај новороденото дете. Се забележува дека најчесто тоа се проблеми со менталниот развој, синдром на акутна респираторна инсуфициенција.

Според резултатите од истражувањето, беше откриено дека мајките кои страдаат од недостаток на тироидни хормони, децата се раѓаат со недоволна тежина за развој. Овој фактор, исто така, води до здравствени проблеми.

Што се однесува до возрасните деца, може да има и некои проблеми. Значи, истражувачите откриле дека кај децата чии мајки страдале од долг и постојан недостаток на хормони на тироидната жлезда, нивото на интелигенција било многу пониско отколку кај децата на оние родители кои немале такви проблеми.

Научниците забележуваат дека елиминирањето на ризикот од развивање на такви патологии е сосема реалистично. Вие треба едноставно да земете специјални додатоци кои ќе го регулираат количеството тироидни хормони. Сепак, треба да се разбере дека таквите лекови треба да се земаат само како што е пропишано од лекар. Вишокот на овој хормон може да има негативно влијание не само врз организмот на мајката, туку и врз бебето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .