Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците воспоставија нова мутација на птичјиот грип

Првата манифестација на мутацијата на вирусниот вирус H7N9, позната како птичји грип, беше основана од научници во Кина. Оваа мутација е фиксирана на генетско ниво. Оваа информација е објавена од Хонг Конг англискиот весник на англиски јазик South China Morning Post.

Експертите велат дека оваа мутација негативно ќе влијае на сите птици на кои се пренесува овој вирус. Ова влијае не само на птици во дивината, туку и на домашни птици. Како резултат на тоа, ова ќе доведе до зголемување на бројот на смртност на поединци. Исто така, се сугерира дека овој вирус е уште повеќе смртоносен за живина. Постои опасност од пренесување на вирусот од нив на луѓето.

Контрола на ситуацијата, Светската здравствена организација доби информации од кинеските власти дека во една од провинциите, во Гуангдонг, две лица биле заразени со грип. Тие земаа биоматеријал за студијата, и како резултат на тоа беше воспоставена мутација. И покрај ова, премногу е рано да се паничи. Преносот на вирусот човечки на човек сеуште не е потврден, па сеуште не е познато како ќе се шири овој грип и со која брзина.

Луѓето заразени со птичји грип се заразени поради контакт со птици кои го носат вирусот. Овие птици подоцна починале, а луѓето биле хоспитализирани. Еден пациент веќе се опоравил и бил испразнет, ​​а вториот продолжи третманот.

Сите студии на вирусот H7N9 покажуваат дека е неопходно да се намали контакт на живина со диви животни од кои тие можат да го земат вирусот. Само птица може да зарази лице. Меѓу луѓето, грипот не е пренесен, но за да се избегне инфекција, потребен е што е можно помалку контакт со птиците. И покрај овие предупредувања, бројот на птичји грип со вирусната мутација се зголемува кај жителите на Кина. Колку ќе бидат заразени, премногу е рано да се каже.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .