Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Правилната појадок ќе помогне да се спречи мозочен удар и срцев удар.

Одбијте појадок? Во овој случај, ве молиме забележете дека ризикот од мозочен удар и срцев удар значително се зголемува. Покрај тоа, можно е проблемите со менталните способности да започнат. Тоа е за такви заклучоци, научници, по детална студија на овој проблем.

Правилната појадок (што значи не само храна, туку и време на нејзина употреба) ќе помогне да се спречи развојот на кардиоваскуларните заболувања. Покрај тоа, научниците откриле дека со урамнотежена исхрана во утринските часови, човековата изведба се зголемува за 30%.

За време на утринскиот оброк, човечкото тело надополнува една четвртина од дневната потреба за хранливи материи, елементи во трагови и витамини. Што се однесува до ризикот од развој на мозочен удар или срцев удар, научниците го објаснуваат ова на следниов начин - во утринските часови тромбоцитите "се соединуваат" најмногу активно во крвта, што може да доведе до формирање на згрутчување на крвта. Имаат целосен доручек, лицето го спречува развојот на таков патолошки процес.

Според научниците, здравиот појадок треба да се состои само од супстанции кои се корисни за телото. Потрошувачка во утринските часови на полуготови производи, преработено месо, пржено и маснотии, не се препорачува. Телото не се разбуди целосно во утринските часови, и затоа не може целосно да се свари таков вид производи. Ова, пак, може да доведе до проблеми со гастроинтестиналниот тракт, нестабилниот крвен притисок и други негативни фактори.

Појадок треба да се состои од мени кое ќе обезбеди лице со една третина од дневниот внес на протеини, две третини од дневниот внес на јаглени хидрати и помалку од една петтина од мастите. Земете храна најмалку половина час по целосно будење. Набљудувајќи ги таквите едноставни правила можете да се заштитите од опасните патолошки процеси.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .