Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фосфорот може да биде штетен за телото.

За да може лицето да води здрав живот, телото мора да ги прима сите потребни витамини и минерали. Еден од најважните елементи е фосфор, но, во некои случаи, може да му наштети на телото. Во врска со ова, научниците спроведоа неколку студии.

Треба да се напомене дека овој елемент е втор, во изобилство, по калциум. Вишокот се излачува од бубрезите, но во случај на патологии на овој орган, оваа функција не се изведува. Во овој случај се јавува хиперфосфатемија, која е оптоварена со сериозни компликации за телото.

Со развојот на таков патолошки процес кај луѓето, постои значително влошување на здравјето - мускулна болка, слабост, гадење и главоболки. Клиничарите забележуваат дека со таква клиничка слика, во повеќето случаи, едно лице се обидува самиот да го реши проблемот, едноставно да ги отпише симптомите за замор.

Според заклучоците што научниците ги направиле по неколку практични студии, сосема е можно да се спречи развојот на таков процес, дури и во присуство на бубрежна болест. Со цел да се стабилизира износот на фосфор во телото, доволно е да се земе лекови кои апсорбираат овој елемент. Според резултатите од истражувањето, калциум карбонат и алуминиум хидроксид најмногу ја прават оваа задача.

Покрај тоа, клиничарите забележуваат дека зголеменото количество фосфор во телото може да се должи на неправилна исхрана. Како по правило, чоколадата, слатките газирани пијалоци и преработените производи од месо може да предизвикаат развој на таков патолошки процес. Затоа, научниците препорачуваат не само да земаат лекови за да ги стабилизираат показателите, туку и да ја преиспитаат нивната исхрана.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .