Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вегетаријанството помага да се спречи дијабетес

Овој заклучок го направија научниците од Универзитетот во Ровир и Верхов. Според нив, ако се исклучите од исхраната на месо и јајца, некои растителни масти, можете да се заштитат од тип 2 дијабетес и рак. Според резултатите од нивното истражување, следува: потрошувачката на дури една лажица путер дневно може да предизвика развој на рак и дијабетес.

Научниците спроведоа неколку практични студии и заклучија дека животинските масти треба да се заменат со ореви од разни сорти и маслиново масло. Податоците се базираат на здравствениот статус на околу 3.300 волонтери кои учествувале во експериментот повеќе од пет години. Така, беше откриено дека ако некој ја одбил животинската маст и јадел за иста количина на масен јогурт, ризикот од развој на дијабетес е значително намален. Покрај тоа, не се забележани дебелината и ризикот од развој на гастроинтестинални заболувања, а крвниот притисок беше нормален.

Според научниците, потрошувачката на животински производи може да предизвика рак, кардиоваскуларни болести и предвремено стареење. Експертите кои ја спроведоа оваа студија се уверени дека месото и јајцата може да се заменат со мешунки и ореви. Исто така, се препорачува да се заменат животинскиот протеин во исхраната со житарки, соја и грав.

Невозможно е да се каже сигурно колку е вистинска оваа изјава, бидејќи дебатата меѓу научниците за ова прашање продолжува и до ден-денес. Гастроентеролозите и нутриционистите особено не ја поздравуваат ваквата диета, бидејќи корисни елементи што се наоѓаат во храната за животни не можат целосно да се заменат со зеленчук и овошје. Затоа, не може недвосмислено да се каже дека целосно отфрлање на месо, млеко и слични производи од потекло ќе биде од корист за здравјето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .