Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пронајден метод за безболен третман на кариес

Група научници од државата Алабама измисли нов метод за третман на кариес , без да ги разбуди погодените области. Сепак, треба да се забележи дека новиот метод на терапија се применува само ако лезиите не се големи и се меѓу забите. Тоа е, ако површината на коската е релативно мазна и нема голема штета. Во спротивно, елиминацијата на болеста треба да се врши само со традиционални методи на лекување.

Основата на новиот метод е посебен перфориран лист и гел. Принципот на третман е како што следува - на засегнатата област внимателно се чистат, самиот лист и гел се нанесуваат. Гелот, минувајќи низ перфорираната површина на материјалот, се апсорбира од страна на празнината. Во завршна фаза, забот е запечатен со сијалица, како и со конвенционално полнење.

Научниците забележуваат дека со значителна повреда, оваа техника не е погодна, бидејќи гел не е наменет за враќање на големи површини на забот. Покрај тоа, оваа супстанција не е рационална да се користи за да се промени обликот на забот и да се изгради коска.

Новиот метод е во блиска иднина да се стави на поток, но досега само во рамките на неколку стоматолошки клиники. Ако овој метод на кариес третман се оправдува, тогаш техниката ќе биде широко користен.

Научниците кои ја развиле оваа технологија препорачуваат секој што има проблеми со забите веднаш да се консултира со доктор. Во овој случај, сосема е можно да се елиминира лезијата на безболен начин и, се разбира, да се спаси забот.

Треба да се напомене дека новиот метод на третман сеуште не се користи за деца. Испитната употреба на технологијата ќе се применува само кај стоматолошки клиники за возрасни.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .