Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постелнина може да предизвика алергии или хронична кашлица

Ако сте измачувани од сува кашлица во текот на ноќта или едноставно не можете да спиете подолго време, се жалите на непријатност, иритација и слични фактори, тогаш само преиспитајте ги постелнината, вклучувајќи ги и перниците. Факт е дека, според експертите, може да ве вознемируваат прашините.

Истражување во оваа област беше спроведено од група научници од САД. Според шефот на истражувачката група на доктор Лиза Окерли, ако перниците не се сменат околу 10 години, во нив може да живеат грини. Овие организми можат да предизвикаат алергиски реакции, суво грло, сува кашлица и водени очи. Се подразбира дека во такви услови, здравиот сон е надвор од прашање.

Треба да се напомене дека мртвите клетки на кожата остануваат на постелнината, за која се грижат грините од прашина. Научниците забележуваат дека овие организми не се опасни сами по себе, а алергиските реакции кај луѓето предизвикуваат супстанција како што е ензимот, кој лачи грините. Неопходно е да се земе предвид факторот кој кај луѓето кои имаат хронични заболувања на респираторниот тракт или алергии, ситуацијата е уште потешко.

Можно е да се спречи сето ова, ако редовно се врши не само влажно чистење, туку и перење / замена на перници. Покрај тоа, експертите препорачуваат да не се направи кревет, и да ја напушти самата соба за проветрување. Крлежите од овој тип како топлина и влажност, па затоа такви услови се критични за нив. Се мијат постелнината се препорачува на 60 степени, бидејќи таквите високи температури исто така се штетни за прашините.

Општо земено, научниците препорачуваат внимателно да го разгледате вашето место за спиење и да се одморите воопшто. Тоа е здрав сон кој ви овозможува да спречите многу болести и да ги спроведете своите животи колку што е можно поефикасно. Во присуство на алергиски реакции треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .