Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Експертите нашле елемент што го решава проблемот со предвремено породување

Во процесот на раѓање на бебе, таков хормон како окситоцин игра значајна улога. Тој се смета за "хормон на љубовта" и важен од емотивната приврзаност. Според најновите научни истражувања, слична компонента може да го спречи предвремениот развој на трудовата активност.

Истражувачите дошле до сличен заклучок по серија експерименти кои вклучувале специјално соединение кое било извлечено од мравки и било многу слично во структурата на окситоцинот.

Директно за време на породувањето, окситоцинот ги стимулира моќните контракции, со што му помага на матката да се отвори доволно за раѓање на новороденче. Освен овој хормон, женското тело произведува вазопресин, кој ја игра улогата на аналгетска супстанца. Персоналот на Медицинскиот универзитет во Виена го проучувал функционирањето на двата хормони и на својствата на нивните синтетички варијанти.

Експертите го анализирале невропептидот - супстанција повлечена од мравки и структурно слична на горенаведените два хормони произведени од женското тело. Ова им овозможи на научниците да добијат повеќе информации за хормоните. Вазопресин беше утврден дека е одговорен за контрола на водената рамнотежа, и во комбинација со окситоцин, тој обезбедува проток на крв во матката за време на раѓањето на бебето.

Во мозокот, луѓето имаат неколку рецептори кои ги контролираат овие хормони. За окситоцин, рецепторот е OTR, а за вазопресин, тоа е VR2, VR1a, VR1b. Утврдено е дека окситоцин води до активирање на VR1b, но во исто време го инхибира VR1a. Во исто време, помали хемиски промени на овој хормон овозможуваат стабилен инхибитор за VR1a. Според истражувачите, токму тоа е можно да се реши проблемот на предвремено породување.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .