Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Предвремена ејакулација може да се елиминира со употреба на неконвенционални методи.

Британските научници од Универзитетот Шефилд анализираа некои алтернативни лекови кои можат да им помогнат на машките пациенти кои страдаат од предвремена ејакулација за време на сексуалниот однос. Студијата ги споредил техниките како акупунктура, корејски крем, како и кинески и ајурведични хербални лекови. Ваквите методи на терапија ги даваат очекуваните ефекти.

Според експертите, резултатите се охрабрувачки. Од разни причини, многу претставници на силната половина на човештвото не можат да користат лекови или да посетуваат специјализирани курсеви.

За време на експериментите, беше откриено дека ефектот на акупунктурата го зголеми времето на ејакулација за време на сексот за околу триесет секунди. Ова е позитивен резултат, во споредба со супстанции кои немаат ефект, односно плацебо. Кинеските фондови го продолжија истиот процес за две минути, а ајурведските по еден. Корејски крем - повеќе од пет минути. Покрај тоа, беше забележано дека со комбинирање на неколку нетрадиционални пристапи, може да се постигне потраен ефект. На пример, комбинираната употреба на крем со лекови како што се инхибиторите за повторно земање на серотонин го зголемувале времетраењето на сексуалниот контакт за две до три минути.

Сепак, лекарите предупредуваат дека таквите нетрадиционални методи на третман имаат несакани ефекти. Тие вклучуваат синдром на мала болка, непријатност во гастроинтестиналниот тракт, слаба вртоглавица или намалена желба за спротивниот пол. Но, според студијата, таквите активности се само краткорочни и умерени.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .