Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американските научници ги утврдиле придобивките од трчањето

Група американски научници откриле неколку предности на трчање во споредба со седентарен начин на живот. Редовните тренинзи во земјата ќе помогнат да се ослободи лице не само од болки во колената или воспаление на зглобовите, туку исто така има позитивен ефект врз мозокот.

Истражувачите веќе долго време го следат здравјето на машките и женските претставници во возрасната група од 18 до 35 години, и пред и по половина час бура. Волонтерите го мереле нивото на оние супстанции кои укажуваат на појава на воспалителниот процес во течноста за колено во зглобовите.

Беше откриено дека по џогирање нивото на таквите показатели е неколку пати пониско во споредба со нивните вредности пред почетокот на трката. Резултатите од експериментот значи дека трчањето не само што може значително да го забави процесот на деформација на ткивото на 'рскавицата во коленото, туку исто така служи како одлична превенција на една од најчестите болести на зглобовите, остеоартритис.

Покрај тоа, редовните посети на салата, барем еднаш неделно, ќе помогнат значително да се намали веројатноста за предвремена смрт. Спортските активности за време на викендите го намалуваат ризикот од смрт за 30%, а оние кои секој ден ќе одат во салата - за 35%. Слични студии беа спроведени од страна на специјалисти од Универзитетот во Сиднеј и медицинското училиште Харвард.

Исто така е објавено дека трчањето може да ја подобри комуникацијата помеѓу различни делови на мозокот, врз основа на која се зголемуваат когнитивните способности. Оваа изјава беше заснована на резултатите од скенирањето на МНР, кое го спроведоа две групи луѓе. Првиот се состоеше од тркачи, а вториот - од оние кои претпочитаат да водат седентарен животен стил. Меѓутоа, возраста на волонтери од 18 до 25 години не наведува зошто само млади луѓе учествувале во експериментот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .