Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Антиоксидант од мајчиното млеко штити од заболување на црниот дроб

Одамна е познато дека главната цел на антиоксидантите е да ги заштити клетките на телото од било какво оштетување. Зеленчук и овошје ги поседуваат овие својства до одреден степен. Ова се должи на фактот дека тие содржат витамински комплекси А и Е, како и селен и каротеноиди.

Сепак, научниците од Универзитетот во Колорадо се заинтересирани за специфичен антиоксидантен PQQ, кој е содржан не само во хербални производи, туку и во мајчиното млеко. По неколку студии, тие посочија дека мајчиното млеко е извор на хранливи материи и најсигурна заштита за внатрешните органи на новороденчето, особено за црниот дроб, токму поради присуството на пиролоквинолин хинон во него.

Авторите на оваа научна теорија решиле да дознаат дали мајчиното млеко е способно да спречи формирање на масни заболувања на овој орган, бидејќи неодамна е најчестата болест на црниот дроб. Ова е она што ја одредува релевантноста на студијата.

Беше одлучено да се спроведат тестови на мали глодари, чии младенчиња беа поделени во две групи. На претставниците на првите им беа дадени мрсна и солена храна, а поединците од вториот беа исправно нахранети, но сите субјекти добија вода со нечистотии од антиоксиданс содржани во мајчиното млеко.

Експериментот траеше дваесет дена, по што беше откриено дека оние глодари кои се хранат со брза храна не пронајде предуслови за појава на масни честички во црниот дроб, и покрај тоа што младите стаорци активно добиваа тежина.

Од експериментот беше констатирано дека мајчиното млеко неколкупати ја намалува веројатноста за појава на безалкохолни масни заболувања на овој орган.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .