Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лекарите кажаа како да одложат земање антибиотици без сериозни последици

Во студената сезона постои наплив на заразни болести, за третман на кој е потребно да се земаат антибиотици. Треба да се напомене дека оваа група на лекови може само да ги елиминира заразни болести, тие апсолутно не се погодни за лекување на болести со габична етиологија. Сепак, како што покажува практиката, многу луѓе започнуваат неконтролиран внес на антибактериски лекови во речиси секоја болест.

За жал, оваа група на лекови може да има не само позитивни, туку и штетни ефекти врз телото. Значи, најчесто, долготрајната употреба на антибиотици може да предизвика развој на гастроентеролошките патологии. Покрај тоа, супстанциите на оваа фармаколошка група предизвикуваат развој на компликации во црниот дроб, бубрезите и кардиоваскуларниот систем. Затоа, земајќи ги антибиотиците, истовремено треба да користите и алатки кои ќе ги "блокираат" негативните ефекти на овие супстанции врз телото.

По серија студии, научниците заклучиле дека оптималната количина на вода треба да се консумира дневно за да се блокираат негативните ефекти на антибиотиците - телото никогаш не треба да се дехидрира. Покрај тоа, лекарите препорачуваат да се вклучат во исхраната колку што е можно повеќе од свеж зеленчук и овошје, но ако тоа не е забрането со исхраната на сегашната болест.

Што се однесува до лековите, заедно со антибиотиците, треба да се земаат антациди, бидејќи тие го намалуваат оптоварувањето на гастроинтестиналниот тракт при терапија со антибиотици. Во секој случај, во секој случај, лековите од оваа фармаколошка група не треба да се земаат без дозвола, тие треба да ги препише исклучиво лекарот што посетува.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .