Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Штетна храна ја менува цревната микрофлора

Група научници од истражувачкиот центар во Вашингтон дознаа зошто е тешко за луѓето кои се навикнуваат да јадат брза храна за да изгубат тежина. Утврдено е дека оваа околност се должи на фактот што цревната микрофлора се менува под систематското влијание на штетната храна.

Утврдено е дека микрофлората на луѓе кои јадат неправилно, едноставно станува посиромашна и практично не содржи корисни елементи. Затоа е многу потешко за стабилизирање на работата на дигестивниот тракт и враќање на нивната тежина во нормала. Покрај тоа, научниците забележуваат дека во цревната микрофлора на оние луѓе кои јадат правилно, постојат неопходни микроорганизми кои значително ја зголемуваат ефикасноста на исхраната.

За да се потврдат таквите теоретски претпоставки, научниците спровеле неколку практични експерименти. Така беа земени податоци за луѓе од две групи. Првиот беше нахранет според исхраната со малку маснотии, а исхраната на втората група се состоеше од храна која е пропишана од страна на западната диета. Треба да се напомене дека исхраната на последната диета се состоеше од масна храна и слатки. На крајот на практичниот експеримент, беше откриено дека микрофлората на луѓе кои јаделе на првата диетална маса имаа многу повеќе корисни микроорганизми.

Како резултат на ваквите практични истражувања, научниците дошле до заклучок дека дури и кога се префрлаат на правилна исхрана, луѓето кои претходно не ги следеле правилата за здраво јадење би изгубиле тежина многу побавно. Затоа, клиничарите и гастроентеролозите препорачуваат да се придржуваат кон правилата за здраво јадење цело време, а не само кога ќе се појават проблеми со гастроинтестиналниот тракт. За подготовка на исхрана со соодветна исхрана треба да се однесува на нутриционист.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .