Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците прераснаа во вештачки човечки стомак

Во лабораторијата, научниците успеале да растат вештачки човечки стомак. Ова откритие овозможува да се изведат нови методи на лекување на иреверзибилни патолошки процеси во гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, ова достигнување ќе обезбеди можност за безбедно тестирање на нови лекови за третман на разни болести на гастроинтестиналниот тракт.

Со цел да се создаде вештачки стомак, експертите користеле специјална ткаенина која е способна да произведува стомачна киселина. Така, научниците успеале да ја репродуцираат во лабораторијата процесот на варење во човечкото тело.

Експертите веруваат дека таквото откритие, пред сè, ќе им даде можност да се запознаат подетално со некои од биолошките процеси кои се јавуваат при консумирање на било која храна, земајќи лекови и за време на еден или друг патолошки процес. Во исто време, нема да биде потребно да се спроведуваат експерименти врз животни или да се вклучат доброволци за практични експерименти.

Треба да се напомене дека практичните експерименти во оваа област сè уште не се завршени. Научниците планираат да спроведат неколку истражувачки студии во врска со ефектите на разни лекови врз вештачки изведеното ткиво.

Претходно, ваквите експерименти веќе биле спроведени, но тогаш научниците не можеа да изнесат само такво ткиво кое ќе произведува гастричен сок. Што научниците успеале да направат сега може да се нарече сериозен пробив во медицината. Треба да се каже дека трансплантацијата на овој орган во моментов не се решава. Меѓутоа, ако тестовите се успешни, лекарите не ја исклучуваат можноста за работа. Работата во оваа насока ќе продолжи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .