Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пивото ги разложува внатрешните органи

Експертите од градот Брно дошле до такви неочекувани заклучоци. По серија теоретски и практични студии, научниците откриле дека со редовното консумирање пиво, човечките внатрешни органи почнале да се распаѓаат.

Според шефот на научната група, која спроведе практични истражувања, изјавите дека пивото може да биде од корист за човечкото тело не кореспондира со реалноста. Систематската потрошувачка на овој пијалок не само што доведува до неповратни процеси во внатрешните органи на една личност, туку и до развој на сериозни болести.

Што се однесува до практичниот дел од експериментите, научниците избраа луѓе кои живеат во Чешка. Причината за овој избор беше дека во оваа земја потрошувачката на пиво е повисока од онаа на жителите на другите земји. Значи, беше откриено дека жителите на оваа земја најчесто страдаат од рак на бубрезите и слезината. Треба да се забележи дека статистиката е донесена само во Европа.

Негативното влијание на пивото се влошува од системот на храна на Чесите - свинско месо, пржени колбаси и висококалорични сосови предизвикуваат дебелината и поврзаните патологии.

Исто така, научниците откриле дека покрај ракот и дебелината, луѓето кои консумираат прекумерни количини пиво страдаат од висок крвен притисок и проблеми со генитоуринарниот систем.

Сите овие фактори може да се избегнат ако ја исклучиме потрошувачката на овој алкохолен производ. Научниците забележуваат дека е подобро да се замени потрошувачката на пиво со умерена количина на добро вино. Покрај тоа, не треба да заборавиме на исхраната. Дури и ако целосно ја елиминирате потрошувачката на штетни пијалаци, но во исто време да јадете погрешно, здравствените проблеми не можат да се избегнат.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .