Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Киви - производ кој ја спасува депресијата

Научниците од Универзитетот во Отаго, Нов Зеланд, пронајдоа овошје кое содржи најмногу витамин Ц и корисни состојки кои имаат позитивен ефект врз телото. Според резултатите од студијата, киви содржи најголема количина на витамини. Тие го ублажуваат замор и депресија . Научниците за истражување на универзитетот објавени на страниците на јавното списание Центар за слободни радикални истражувања.

За да ја потврдат својата теорија, научниците спроведоа експеримент во кој учествуваа повеќе од 50 мажи од различни возрасти. Нивната задача беше да јадат киви секој ден и да разговараат во детали за нивната емоционална состојба. За да се спроведе поточен експеримент, сите учесници беа поделени во две групи. Некои мажи добија половина ден киви дневно, додека други добија две. Научниците го издвоија фактот дека втората група учесници го подобри расположението, тонот и перформансите.

Од овој експеримент, заклучок е дека секојдневно јаде најмалку 2 киви, може значително да ја подобри својата психолошка состојба. Пријатен вкус на овошје и корисни супстанции го ублажува замор, депресија и нервна напнатост. Киви, исто така, има голема количина на антиоксиданти и други состојки кои имаат позитивен ефект врз варењето на храната.

Треба да се напомене дека многу луѓе ја потценуваат вредноста на плодот и неговите корисни својства. Професорот Маргарет Визерс, кој го предводеше практичниот дел од работата, тврди дека витаминот Ц во овошјето ги активира метаболните ензими во човечкото тело. Исто така, има позитивен ефект врз бројот на невротрансмитери и производството на енергија во клетките. Затоа, научниците препорачуваат сите луѓе да јадат неколку киви дневно. Особено овој деликатес е неопходен за оние кои имаат проблеми со прекумерна работа и хронична депресија.

Претходно, европските научници спроведоа студија и изнудени производи кои ја подобруваат психолошката состојба на една личност. Овие производи ги вклучуваат сите видови на месо и некои слатки. Водечка позиција во листата на слатки зеде чоколада.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .