Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Магнезиумот е исклучително важен за човечкото тело.

Телото на кое било лице има потреба од витамини и минерали. Доколку некој елемент не е доволно, тогаш тоа обично ќе доведе до развој на болести, општо лошо здравје и ослабен имунолошки систем. Затоа, научниците одлучија да утврдат кој елемент е најпотребно за здравјето на луѓето.

Значи, по некои истражувања, и теоретски и практични, беше откриено дека кога има недостаток на магнезиум во телото, може да започнат сериозни патолошки процеси. Во овој случај, не треба да ги исклучуваме проблемите со кардиоваскуларниот систем. Ако има недостаток на оваа супстанца во телото, ризикот од развој на срцев удар , мозочен удар и акутна срцева слабост се зголемува.

Научниците забележуваат дека ова е еден од ретките елементи што е тешко да се добие природно, односно со потрошувачката на храна или пијалоци. Затоа, во овој случај е рационално, дополнително да се користат додатоци во исхраната. Сепак, пред да започнете со употреба, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија откриле дека е можно да се наслаги на телото со овој елемент не само усно туку и со помош на надворешна употреба, односно преку кожата.

Што се однесува до храната, најголемо количество магнезиум се наоѓа во темно чоколадо, сушено овошје, авокадо, зеленчук, банани и риби. Сепак, ова не значи дека исхраната треба да се состои главно од такви производи. Прекумерната потрошувачка може да доведе до развој на одредени патолошки процеси.

Таквите знаци како чести главоболки, мигренски напади, сериозен замор и раздразливост може да укажуваат на недостаток на магнезиум во телото, без очигледна причина. Со овие симптоми, лекарите препорачуваат да бараат лекарска помош и да ја разгледате вашата исхрана.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .