Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Одложување на следната бременост по спонтан абортус не е потребно

Претходно, се веруваше дека по спонтаниот абортус треба да поминат најмалку шест месеци, а само тогаш може да забремените дете. Меѓутоа, сега научниците тврдат дека не е неопходно да се издржи таков период. Ова се должи на фактот дека таквата пауза, која се препорачува да ги издржи гинеколозите, во никој случај не влијае на ризиците по здравјето на мајката и бебето.

Значи, за да ги потврдат своите теоретски податоци, научниците спровеле практични истражувања. Лекарите земаа во предвид неколку случаи на жени кои имале спонтан абортус. Беше забележано дека ризиците од таков репатолошки процес се помалку, во случај жената да не очекува 6 месеци повторно да замисли. Лекарите забележале дека показателите за друга загуба на детето биле забележани кај 62%.

Покрај тоа, научниците го земаат предвид севкупниот развој на детето, начинот на кој се одвиваше трудовата активност. Беше откриено дека ризикот од предвремено раѓање е 79% од показателите за жени кои очекуваат повеќе од шест месеци. Така, научниците тврдат дека е можно рано да се зачне дете, ако тоа го дозволува здравјето на жената и нема општи контраиндикации.

Во исто време, лекарите велат дека единствена, а можеби и најважна причина за тешка бременост може да биде недостаток на фолна киселина. Недостатокот на оваа специфична супстанција се забележува по спонтан абортус. Сепак, гинеколозите покажуваат дека таков проблем се јавува ако прекинот на бременоста по 6 месеци. Во случај на спонтан абортус се случи во рана фаза на бременоста, не треба да има проблеми.

Во секој случај, лекарите препорачуваат дека пред да зачнете дете, подгответе го вашето тело за ова. Во овој случај, може да избегнете значителни компликации и да родите здраво бебе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .