Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле антибиотици во мајчиното млеко

Група научници од Велика Британија спроведоа неколку практични експерименти, што резултираше со откритието дека мајчиното млеко содржи антибиотици. Резултатите од ваквите студии беа спроведени официјално и веќе се објавени во локалните публикации.

Значи, научниците открија дека мајчиното млеко, кое бебето го консумира за прв пат од својот живот, не само што ги дава сите неопходни витамини и минерали, туку има и бактерицидно дејство врз телото на бебето, односно го зајакнува и заштитува својот имунолошки систем од вируси и инфекции. Сепак, научниците забележале дека таквиот ефект врз телото на детето се покажал како млеко само во текот на првите два месеца од својот живот.

Според резултатите од истражувањето, беше откриено дека протеинот содржи лактоферрин во млекото. Овој протеин е составен од фрагмент кој е одговорен за лековитите својства на млекото. Оваа супстанција му помага на телото да се спротивстави на габите, бактериите и разните вируси.

Во моментов, истражувањата сè уште не се завршени, сепак, научниците веќе се уверени дека врз основа на оваа материја може да создадете лек кој нема да му наштети на бебето и неговата употреба е можна во раните фази на животот. Покрај тоа, научниците велат дека оваа дрога само ќе влијае на заразените клетки, а не ширење на целото тело.

Шефот на истражувачкиот тим истакна дека таквите антибиотици ќе бидат отпорни на други лекови, што значи дека тие можат да се користат во комплексна терапија. Доколку понатамошните тестови ќе бидат успешни и ќе покажат позитивен резултат, тогаш можеме да зборуваме за влез на медицинскиот пазар со нов лек кој ќе биде најефикасен кај сите познати антибиотици во моментот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .