Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спорт ќе помогне да се избегне машката неплодност

Овие заклучоци беа направени од страна на научниците по неколку практични студии и теоретски случувања. Работата на овој истражувачки проект ги натера научниците од Ирска.

Научниците откриле дека оние мажи кои редовно работат во салата и имаат умерен физички напор во својот живот имаат подобар квалитет сперма од оние кои воопшто не го прават спортот. Треба да се напомене дека научниците не го земаат во предвид начинот на живот воопшто и исхраната.

Во исто време, научниците забележаа дека најдобри резултати беа за оние мажи кои се ангажирани во група со умерена, а не со зголемен физички напор. За споредба, обемот на сперма кај мажите кои играат спорт редовно се зголемил за 8,3%, мобилната форма порасна за 17,1%, а мобилноста се зголеми за 13,5%. Покрај тоа, според резултатите од медицинскиот преглед, научниците открија дека концентрацијата на сперматозоиди кај овие мажи се зголемила за 14%. Ваквите показатели беа забележани по една недела на редовна физичка активност.

Ваквите податоци покажаа дека е можно да се подобри квалитетот на сексуалниот живот и да се зачне детето без скапи медицински препарати и долг курс на лекување. Овој фактор е особено позитивен за оние кои водат седентарен начин на живот.

Сепак, научниците забележуваат дека машката неплодност може исто така да се развие поради "погрешно" долна облека. Значи, ако мажот сака да носи тесна долна облека, која ги стега гениталиите, ризикот од развој на проблеми со генитоуринарниот систем значително се зголемува. Покрај тоа, етиологијата на таквите прекршувања може да биде злоупотреба на никотин, алкохол и брза храна. Не треба да заборавиме на психолошкото здравје - честите стресни ситуации и нервната напнатост, исто така, има негативен ефект врз машкото тело. Сепак, и на жените.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .