Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американските научници воведоа нова вакцина

Една група на американски научници разви нова вакцина која ефикасно ќе ги третира проблемите со видот, вклучувајќи го и речиси целото слепило. Експертите велат дека можат да ја обноват можноста да видат со само една инјекција. Сепак, во широката употреба на таков лек нема да се користи, бидејќи не се завршени сите тестови.

Во моментов, вакцината се тестира во рамките на лабораторијата - тие спроведуваат практични истражувања кај глодари кои биле слепи од раѓање. Научниците велат дека лекот активно делува на мрежницата на слепите и "прави" чувствува светлина. Сепак, овој ефект, досега, е само краткотрајно - од два часа до неколку дена. Зошто тоа се случува на тој начин, научниците се уште треба да дознаат.

Во секој случај, ваквите показатели од практични мерки веќе може да се наречат уште еден чекор напред во медицината. Ако тестовите за супстанции даваат целосни резултати, ќе биде можно да се зборува за влез на медицинскиот пазар за нов лек за третман на патологии на очите.

Потсетиме дека на крајот од минатата година слично откритие веќе беше објавено од група научници од Јапонија. Научниците потоа покренале ретинални клетки и трансплантираат органи на визија на мајмуните. Треба да се напомене дека животните имале конгенитална патологија - тие страдаа од пигментоза на ретинитис, која денес се смета за неизлечива.

Психолози беа исто така вклучени во овој истражувачки проект. Тие тврдат дека проблеми со видот може да се појават кај некоја личност поради чувството на неразумен страв и постојан стрес. Сепак, ваквата изјава може да биде точно само за патологии со стекната етиологија. Проблемот со генетските болести на органите на видот, досега, останува нерешлив.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .