Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американците најдоа плод кој го спасува ракот

Американските научници кои ги спровеле своите експерименти во Центарот за истражување на Тексас, ја откриле тајната за тоа како да го победат ракот со овошје. Според нив, најефективниот производ во борбата против болеста ќе биде манго. Таа служи како одлична превенција на болеста.

Експериментите вклучуваат доброволци кои јаделе ова овошје секој ден. Како резултат на тестот, научниците идентификувале дека содржи супстанција како што е полифенол. Тој го спречува развојот и појавувањето на клетките на ракот во човечкото тело. Научниците за време на студијата за реакцијата на телото на производот откриле дека супстанцијата полифенол се акумулира во градите и цревата. Тоа предизвикува смрт на вирусни клетки, но здрави клетки остануваат функционални, па плодот не претставува никаква закана за здравјето на луѓето. Ако постојано користите манго во умерени количини, можете да се заштитите од болеста. Сепак, манго има 4-5 пати помалку антиоксиданти од боровинки или калинки.

Во моментов, научниците продолжуваат да го истражуваат производот. Ако успеат да го отстранат полифенолот од мангото, наскоро може да се појави вакцина за да се спречи фатална болест. Особено овошје ќе помогне во борбата против дебелото црево и рак на дојка .

Американските научници забележале дека не треба да се очекува целосна наплата од манго. Ниту еден од неговите корисни својства не може да му помогне на лицето кое веќе има клетки на ракот. Статистиката полифенол може да дејствува само како профилактична.

Патем, манго одамна е добар асистент во медицината во Индија и други азиски земји. Тој е однесен за да ја сопре крвта. Исто така, манготото со своите корисни својства може да ја подобри и стабилизира работата на мозокот и срцето. Индија се рангира прво во продуктивноста на овошјето. Во годината тие собираат повеќе од 13.000 тони производ. Но, манго се одгледува не само во Индија, туку и во Америка, Африка, па дури и во јужна Европа.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .