Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците утврдиле дека работата во текот на ноќта води кон рак

Вработените на Универзитетот во Квебек спровеле студија во која заклучиле дека мажите се со поголема веројатност да страдаат од рак. Тоа е затоа што тие имаат поголема веројатност да работат на ноќната смена.

Мажите кои се навикнати да работат во текот на ноќта имаат поголема веројатност да добијат рак на простата отколку мажите кои работат само во текот на денот. Сите нивни резултати од истражување и тестирање беа објавени на страниците на Annals of Medicine.

Мажите исто така можат да имаат сериозни проблеми со мочниот меур, цревата и белите дробови. Ракот може да се прошири на било кој орган. За жените кои сакаат да работат во текот на ноќта, ситуацијата не е подобра. Нивната работа може да доведе до рак на дојка .

Експертите на канадскиот универзитет имаат добиено статистички податоци. Мажите кои работеле ноќе 10 години, во 27% од случаите, добиваат рак. Исто така, научниците го потврдија фактот дека ако спиете најмалку 30 минути во текот на денот, можете да го спречите развојот на рак. Ако претставникот на посилниот пол спиел многу години повеќе од 10 часа на ден, тогаш тој е исто така повеќе подложно на појавата на клетките на ракот. Во случај на откривање на овие две навики од страна на лекарите, шансите на лице за рак се зголеми на 43%. 76% од мажите кои работеле во текот на ноќната смена имале рак на белите дробови , но 70% од мажите имале проблеми со заболување на мочниот меур.

Научниците велат дека најголема штета е предизвикана поради супресија на мелатонин. Оваа супстанца е одговорна за нормално спиење и будност. Како што дневната рутина се распаѓа и денот се менува на места во текот на ноќта, многу процеси во телото можат да пропаднат. Според нив, ако работите ноќе со децении, речиси е невозможно да се избегне рак.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .